cr

За підтримки ДУМК в світ вийшла книга “Ісламська спадщина Кримського ханства”

5 листопада в національному інформаційному агентстві “Укрінформ” відбулась презентація книги Михайла Якубовича «Ісламська спадщина Кримського ханства”

Книга вийшла в світ за підтримки Духовного управління мусульман Криму, а також Меджлісу кримськотатарського народу.

Автор книги, кандидат історичних наук, український сходознавець, перекладач, дослідник докторіальной і філософської думки ісламського світу, голова Центру ісламознавчих досліджень Національного університету “Острозька академія” – Михайло Якубович на початку подякував муфтія Духовного управління мусульман Криму – Айдера Рустемова, а також голову “Ради улемів “- Елімдара Хайруллаєва, за підтримку і сприяння в роботі над данною працею.

Книга являє собою унікальний біографічний словник і каталог рукописів кримськотатарських вчених, який був зібраний на основі багаторічної роботи автора в бібліотеках і архівах Туреччини, Саудівської Аравії, США, Німеччини та інших країн. У книзі містяться біографії близько півсотні мусульманських вчених, які залишили після себе значний слід у розвитку релігійного знання не тільки Криму, але і всього ісламського світу. Ця праця відображає багату інтелектуальну історію Кримського ханства, а також ерудицію і широту знань вчених того часу.

Книга видана двома мовами – українською та кримськотатарською (латиниця), що робить її доступною для тюркомовних читачів.

Муфтій Духовного управління мусульман Криму Айдер Рустемов зазначив що ідея написання книги з’явилася після неодноразових зустрічей і спілкування з автором. Муфтій підкреслив що кримські вчені з давніх часів були відомими за межами Криму. Цей факт вказує на їх високу ступінь вченості, а також на визнання їх знань в ісламському світі. Муфтій зазначив, що Росія протягом трьох століть всіляко намагалася і намагається знищити велику спадщину кримськотатарського народу, і сьогодні у вільній Україні ми маємо змогу проробити величезну роботу з дослідження цих колосальних пластів культури і релігії, які є частиною духовної та історичної спадщини України.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров подякував присутніх фахівців за їхні старання і роботу в даному напрямку, нагадавши про важливість вивчення історії Криму. Також голова Меджлісу зазначив, що Кримська державність тривала більше трьох століть, що не могло пройти безслідно. Після першої анексії Криму і наступних історичних подій і етапів, знання про історію Криму і його народу стали поступово зникати і підмінятися. Рефат Чубаров підкреслив: “Що і зараз ми можемо це спостерігати в окупованому Криму, коли історія Криму подається через призму думки російської історії. І коли з’являються такого роду окремі дослідження це не може не радувати, і по таких крупинках ми знову повертаємося до систематизації наших знань.”

Муфтій Духовного управління мусульман України «Умма» Саїд Ісмагілов подякував ДУМК за всіляку підтримку у виданні цієї книги і зазначив з якими труднощами доводиться стикатися дослідникам кримської тематики на шляху отримання інформації. Саїд Ісмагілов підкреслив що протягом довгого часу, ця спадщина цілеспрямовано знищувалося. І стараннями таких дослідників як Михайло Якубович, ми маємо можливість доторкнутися до цих великих праць. Муфтій зазначив, що Крим був центром і колискою ісламської думки і науки Східної Європи, і ісламські вчений того часу стікалися до Криму для отримання освіти.

Голова “Ради улемів” Елімдар Хайруллаєв розповів, що однією з основних цілей “Ради улемів” є відродження ісламської спадщини, з даної праці ми можемо побачити, що рівень знань кримськотатарських богословів був визнаний всім ісламським світом. Голова “Ради улемів” подякував Михайлові Якубовичу за його працю і також зазначив що вже йде робота над наступною книгою одного з кримських вчених.

“Сьогодні серед молоді стає популярним здобуття ісламських знань, і такого роду книга послугує гарним провідником на цьому шляху”. – заявив голова “Ради улемів”

Директор департаменту по справах релігій і національностей Міністерства культури України Андрій Юраш підкреслив, що без кримськотатарського народу і його спадщини неможливо уявити повної самоідентифікації України, так як на протязі довгих століть дві культури були тісно пов’язані між собою доповнюючи один одного.

Кожен бажаючий може придбати книгу «Ісламська спадщина Кримського ханства» в представництві ДУМК в місті Київ, за адресою просп. Перемоги 67 (заїзд з вулиці ГАЛАГАНІВСЬКА), тел. +38 066 511 69 85.

Коментарі закриті.

Від  Абу Хафса ’Умара ібн аль-Хаттаба (нехай буде вдоволений ним Аллаг!) передається:

«Я чув, як Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага!) сказав: «Усі вчинки – лише [згідно] з намірами, і кожна людина одержить лише за намірами. Тож у того, хто здійснив переселення6 заради Аллага і Посланця Його, переселення буде [зараховане] як [здійснене] заради Аллага і Посланця Його, а хто ж здійснив переселення заради земних благ чи жінки, щоб узяти шлюб з нею, то переселення його буде [зараховане] як здійснене заради того, заради чого він його здійснив».