Home / Новости / Qırım musulmanlarnıñ Diniy idaresi Ülema şurasınen birlikte Noman Çelebicahan adına “QUR’AN NURI” balalar icün yarışnı keçirdiler.

Qırım musulmanlarnıñ Diniy idaresi Ülema şurasınen birlikte Noman Çelebicahan adına “QUR’AN NURI” balalar icün yarışnı keçirdiler.

Musabaqa QMDI konferens -salonıñda keçti. 40-qa aqın bala 3 yaşından 13 yaşına qadar Qur’annı dülber ve doĝru ezberden oqumaqtan gayrı, boyle yarışlarda olĝanı kibi, olar oquĝan süreden Allahnıñ sözlerini nasıl añlaĝanlarını ayta ediler, suallerge cevap bere ediler. Namlı erbabımız, Qırım ve Şarqiy Avropanıñ müftisi, qırımtatar halqnıñ Birinci Qurultaynıñ reisi Noman Çelebicihan tamam bilgi almaq, ziyalı olmaq davet ete edi. Bu aqqında o “Qarılĝaç yuvası” eserinde yazĝan edi. Yarışnıñ başında balaçıqlar şu eserden küçük parçanı duyĝulı, tesirli sahneni sanaatlaştırdılar.
Çoq ana – babalar yarışqa azırlıq körgende öz balalarınen daa da Qur’annıñ teren manasına dalğanlarını ve Allahnıñ sözlerinden daa da teren fikirler alğanlarını ayttılar.
Eñ küçükleri (3 – 5 yaşında) “Al – Ihlàs” süreni, ekinci (ortancı) grup (5 – 8 yaşında) ” Al – Alàq” süreni ve büyukleri ( 8 – 13 yaşinda) “Al – Facr” süreni oqudılar.
9 bala ĝalebe qazanĝanlar diplomlar ve qıymetli hediyeler taqdirlendiler. Qalĝanlarğa, iştirak etken içün, yarlıqlar ve ufaçıq hediyeler ( islam bala kitapçıları) berildi.
In şa Allah, bu yarış sonki degil ve kelecek yarışlar bizim rus okkupantlardan serbest olğan Qırım vatanımızda keçerler.
Bizim kureşimiz devam ete.

QMDI matbuat – hızmeti.

Check Also

ДУМАРК висловлює свою подяку за надану благодійну допомогу

Духовне управління мусульман Автономної Республіки Крим від імені мусульман Криму, кримських татар, які вимушено залишили …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *