Home / Новости / Qırım musulmanlarnıñ Diniy idaresi Ülema şurasınen birlikte Noman Çelebicahan adına “QUR’AN NURI” balalar icün yarışnı keçirdiler.

Qırım musulmanlarnıñ Diniy idaresi Ülema şurasınen birlikte Noman Çelebicahan adına “QUR’AN NURI” balalar icün yarışnı keçirdiler.

Musabaqa QMDI konferens -salonıñda keçti. 40-qa aqın bala 3 yaşından 13 yaşına qadar Qur’annı dülber ve doĝru ezberden oqumaqtan gayrı, boyle yarışlarda olĝanı kibi, olar oquĝan süreden Allahnıñ sözlerini nasıl añlaĝanlarını ayta ediler, suallerge cevap bere ediler. Namlı erbabımız, Qırım ve Şarqiy Avropanıñ müftisi, qırımtatar halqnıñ Birinci Qurultaynıñ reisi Noman Çelebicihan tamam bilgi almaq, ziyalı olmaq davet ete edi. Bu aqqında o “Qarılĝaç yuvası” eserinde yazĝan edi. Yarışnıñ başında balaçıqlar şu eserden küçük parçanı duyĝulı, tesirli sahneni sanaatlaştırdılar.
Çoq ana – babalar yarışqa azırlıq körgende öz balalarınen daa da Qur’annıñ teren manasına dalğanlarını ve Allahnıñ sözlerinden daa da teren fikirler alğanlarını ayttılar.
Eñ küçükleri (3 – 5 yaşında) “Al – Ihlàs” süreni, ekinci (ortancı) grup (5 – 8 yaşında) ” Al – Alàq” süreni ve büyukleri ( 8 – 13 yaşinda) “Al – Facr” süreni oqudılar.
9 bala ĝalebe qazanĝanlar diplomlar ve qıymetli hediyeler taqdirlendiler. Qalĝanlarğa, iştirak etken içün, yarlıqlar ve ufaçıq hediyeler ( islam bala kitapçıları) berildi.
In şa Allah, bu yarış sonki degil ve kelecek yarışlar bizim rus okkupantlardan serbest olğan Qırım vatanımızda keçerler.
Bizim kureşimiz devam ete.

QMDI matbuat – hızmeti.

Check Also

Фото на документи в хіджабі

З імям Аллага Всемилостивого, Милостивого! Прийнята постанова Кабміну № 683-2019 щодо дозволу фотографування громадянам у …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *