cr

ДУМАРК буде співпрацювати з релігійними діячами та правозахисниками у форматі Круглого столу

16 квітня в Києві в готелі Прем’єр Палац відбувся перший кругли стіл із релігійної свободи в Україні на тему: «Спільні зусилля громадянського суспільства задля захисту релігійної свободи на окупованих територіях України – Криму і Донбасу».

В засіданні круглого столу взяло учать близько 70 релігійних та громадських діячів, експертів, науковців та правозахисників.

Круглий стіл з релігійної свободи в Україні покликаний стати неформалізованим майданчиком для налагодження на регулярній основі діалогу та взаємодії між представниками різних конфесій та правозахисних і інших неурядових організації, які поділяють цінність релігійної свободи, з залученням до нього науковців, експертів і представників профільних органів державної і місцевої влади.

В своєму виступі шановний муфтій Духовного управління мусульман АР Крим Айдер Рустемов зазначив: «Що вже більше п’яти років Крим окупований Росією. Весь цей час громадяни України – українці, кримські татари – живуть під тиском окупаційної російської влади. Найбільших утисків зазнають ті, хто має свою громадянську позицію і активно її відстоює.

Одним із часто вживаних методів тиску на мусульман є рейди по мечетях, які здійснюються по п’ятницях після джума-намазу. У всіх присутніх перевіряють документи, масово затримують, а також примусово відбирають відбитки пальців і зразки ДНК. Дані рейди відбуваються під надуманими приводами з грубими порушеннями процесуальних прав затриманих. Також фіксуються випадки примусової установки камер співробітниками російських спецслужб в будівлях мечетей. Імами мечетей зобов’язані погоджувати навіть тексти п’ятничних проповідей з кураторами з так званого Кримського муфтіяту і ФСБ.

За час окупації Криму Росією почастішали випадки осквернення мечетей і мусульманських кладовищ, жоден з яких не був розслідуваний. При цьому силовиками зроблено близько тисячі обшуків в мечетях, медресе і будинках мусульман з метою пошуку забороненої в РФ літератури, серед якої – визнані в усьому ісламському світі праці відомих вчених, тлумачення Корану, збірники молитов. Також спостерігаються порушення прав віруючих мусульман і щодо політв’язнів, коли адміністрація СІЗО навмисно включає в меню з м’яса виключно свинину.

При найменшій підозрі на приналежність людини до організації «Хізб-ут-Тахрір», визнаної в Росії терористичною, навіть за пост в соцмережах, в будинок з обшуком вламуються озброєні до зубів силовики, порядних, віруючих людей саджають за ґрати на 9, 12, 17 років, звинувачуючи в тероризм і екстремізм. Більше 50-ти кримських мусульман знаходяться сьогодні в місцях позбавлення волі, 167 дітей позбавлені своїх батьків. При цьому весь кримськотатарський народ допомагає цим дітям, люди доброї волі збирають гроші на забезпечення цих сімей, оплату адвокатів, передають посилки їх батькам.

Насправді пресинг окупаційних властей викликає ще більшу консолідацію громадянського суспільства. Незважаючи на загрозу штрафів або арештів, сотні людей приходять до будинків, оточених силовиками під час обшуків, до судів, де виносять брехливі вироки, не пред’являючи ніяких доказів причетності цих людей до терористичної діяльності. Сотні людей виходять на одиночні пікети, їм виносяться величезні штрафи, і весь народ збирає гроші на їх оплату дрібними монетами для науки окупантам. Арештуються журналісти і правозахисники, але на їх місце приходять десятки і сотні нових громадських активістів.

Що ми можемо сьогодні зробити проти безчинств, які чинить Росія?

1. Вимагати від світової спільноти, щоб знайшли важелі тиску на Росію і змусили її покинути окуповані території України. Відновили кордон України до 2014 року, який порушено всупереч всім міжнародним конвенціям і правам людини.

2. Вимагати, щоб на окуповані території допустили миротворчі сили для контролю дотримання прав людини.

3. Ми повинні збирати всі факти про беззаконня, які чинить російська влада на окупованих територіях, і говорити про це на всіх міжнародних майданчиках.

4. Ми повинні об’єднати свої зусилля у звільненні всіх політв’язнів: мусульман і християн. Виступити миротворцями як на міжнародній арені, так і в Росії.

Ми сьогодні повинні зробити все від себе залежне в боротьбі за справедливість, тільки для того, щоб отримати вдоволення Всевишнього.

Ми сьогодні повинні зробити все, щоб відновити справедливість і мир у нас в країні. Іслам це релігія світу. Іслам це релігія добра.

Прошу Всевишнього Аллаха, щоб допоміг нам в наших благих намірах і справах. Амін.

В кінці круглого столу була прийнята резолюція щодо релігії на окупованих Російською Федерацією українських територій Криму та Донбасу.

Прес-центр ДУМК

Коментарі закриті.

Повідомляєтся що Ібн ’Умар (нехай буде вдоволений ним та його батьком Аллаг!), сказав:

«Я чув, як Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага!) сказав: «Іслам зведений на п’яти [стовпах]: свідчити, що немає бога, окрім Аллага, і Мухаммад – Посланець Аллага, звершувати молитву, сплачувати закят, здійснювати паломництво до Дому, постити у Рамадан».