uk

QMD IDARESI QURBAN 1441-ci YILNIÑ NETICELERINI YEKÜNLEŞTIRE

Qırım Musulmanları Diniy Idaresi vatannı terk etmek zorunda qalğan musulmanları, qırım tatarları ve Ukraynanıñ yoqsul ve muhtac musulmanları adından Türkiye Cümhuriyeti Din Işleri Daire Başkanlığına (Diyanet Işleri Başkanlığı) ve “Huquq ve Azatlıqları Qoruma” Fonduna ( IHH Insan Hak ve Hürriyetleri ve Insan Yardım Vakfı) qurbanlıq hayriye yardımı içün samimiy teşekkürlerini bildire. Taqdim olunğan hayriye yardımında 36 baş iri ayvan Diyanetten ve 4 baş IHH-dan qurban çalındı.

Çalınğan qurbanlar böyle tarqatıldı:

  • Kıyev şeheri ve Kıyev vilâyeti – 12 baş;
  • Herson şeheri – 6 baş;
  • Yañı Kahovka ş. – 2 baş;
  • Novoalekseyevka, Şastlivtsevo, Strelkovoye qasabalarına – 8 baş;
  • Melitopol ş. – 2 baş;
  • Lvov ş. – 6 baş.

Insan Huquqları ve Azatlıqları Fondundan ve IHH berilgen qurbanlar Odessa, Vinnitsa, Lutsk ve Dnipro – daki musulmanlar arasında paylaşıldı.

Ayrıca, QMD Idaresi merkezleştirilip şekilde qurbanlar kesilmesine çağıruvğa seslengen, cevap bergen ve hayırlı işte yardım etken bütün gönüllerge, yardımsever qardaşlarğa qalpten samimiy teşekkürlerini bildire.

QMDI matbuat – merkezi.

Comments are closed.

İbn Ümer (Allah ondan ve babasından razı olsun) bildirgen edi (aytqan edi):
“Peyğamberimiz (Allahnıñ selâm ve rizası onıñ üzerinde olsun) dedi ki: ” İslam 5 şartta quruldı: Allahtan başqa ilah (tañrı) yoq ve Muhammed Onıñ resulü (elçisi) şeadet etmek; namaz qılmaq; zekât bermek; Allahnıñ Evine hac yapmaq, Ramazanda oraza tutmaq”.