uk

Aqqımızda

Ukrainanıñ yerli halqı olaraq qırım tatarları Ukrainanıñ eñ büyük musulman toplulığıdır. Ukrainada biñ yıllıq islam tarihi qırımtatar halqnıñ tarihinden başlay.

​Ukrainadaki musulmanlar çeşit menbalarğa köre eki millionğa qadar esaplana. 200-den ziyade cami ve ibadethaneler faaliyet köstereler. Beş diniy idareler quruldı: QMDİ, UMDİ, UMDİ “Umma”, UMDM, Kiyev Müftiyatı.

Qırım işğalinden soñ ve TQO (terrorğa qarşı operatsiyanı) devamında çoq musulmanlar Ukraina qıtasına avuştılar ve yaşağan yerlerinde musulman cemiyetlerini teşkil ettiler.

BAQIŞIMIZ

Musulmanlarını birleştirgen, qırımtatar halqnı, musulmanlarnı ve Ukraina cemiyetni inkişafına ve icat etilmesi içün esas, nümüneviy, birleştirgen institut olmaq.

MİSSİYAMIZ (VAZİFEMİZ)

Musulman cemiyetlerniñ inkişafını desteklemek; dinler arası dialogını ilerileştirmek; vatanlaşlarımıznıñ faaliyetini arttırmaq; İslam aqqında bilgilerini, añlayışını daa yahşı, doğru olmasına yardım etmek, çalışmaq.

STRATEGİK MAQSATLAR:

  • İnsan aqlarınıñ ve diniy serbestligini (azatlıqlarını) qorçalanması;
  • Ukraina musulman cemiyetlerini birleştirmesi, pekitmesi ve inkişaf etilmesi;
  • İslam medeniyetini ve ilimni aydınlatmaq ve inkişafına çalışmaq;
  • İslam ananelerine ve qırımtatar medeniyetine uyğun olaraq gençlik içün ve başqa tasil programlarını amelge keçirmek.

Abu Havsa Umar ibn al-Hattab (Allah ondan razı olsun) bildirgenine köre: “Men, Allahnıñ Peyğamberi (sallaLLahu aleyhi ve sellim), aytqanını eşitken edim: “Bütün areketler yalıñız niyetlerge köre (qabul etilir) ve er bir insan tek niyetine köre alır. Buña köre de, Allah ve onıñ elçisi içün köçüv (hicret) etken kişi, Allah ve onıñ elçisi içün köçüv (hicret) etkeni sayılır, dünya malları ya da bir qadınnen evlenmek içün köçüv (hicret) etken kişi, o zaman onıñ köçüvi (hicreti) ne niyetinen yapılsa öyle qabul etilecektir”.