cr

МЕЧЕТЬ АЛЬ-АКСА: СТАТУС ТА СУЧАСНІСТЬ

Мечеть аль-Акса це одна з-трьох мечетей де за один прочитаний намаз отримується багатократна винагорода. Відомо, що ця нагорода багатократно перевершує молитву в інших місцях, окрім мечеті Пророка і Заповідної мечеті.

Передається від Абу Зарра, нехай буде задоволений ним Аллаг: «Одного разу перебуваючи разом посланцем Аллага, мир йому і благословення Аллага, ми обговорювали, яка з двох мечетей більш шанована: мечеть посланця Аллага або та, що в Кудсе. І посланець Аллага, мир йому і благословення Аллага, сказав: «Однак намаз в моїй мечеті краще, ніж чотири намаза в Кудсе, і як же прекрасно це місце намазу. І навіть якщо у людини буде ділянка розміром з вуздечку, звідки видно Кудс, це краще для нього, ніж весь цей світ повністю» або він сказав: ” весь цей світ і все, що в ньому є”» . (привів аль-Хакім, назвавши його достовірним, з чим погодилися аз-Захабі).

Варто зазначити, що аль-Кудс, як місто шанується не тільки мусульманами, але і християнами. Саме в цьому місті знаходиться головний храм християнського світу – т. з.  «Храм Гробу Господнього». Ці місця за християнською традицією пов’язані із Ісусом Христом. Споруджена 335 року. Руйнувалася декілька разів у 614, 1009, 1244 роках. Перебудовувалася у 616—626 роках, після Першого хрестового походу, у 1130—1147 роках, а також 1555 році. Частково реставрована у 1809—1810 роках. Храмовий комплекс довкола церкви належить Єрусалимській Православній Церкві. Церква поділена між різними християнськими конфесіями — католицькою, грецькою православною, вірменською, коптською, сирійською та ефіопською церквами.

Дуже важливо, в контексті вищезазначеного сказати, що Ісус (мир йому) визнається в Ісламі, в якості пророка Божого. В Священному Корані він згадуєтеся 25 разів. Згадуєтеся його народження, його життя і чудеса, заклик до Синів Ізраїля виконувати заповіді Божі. Існує навіть окрема сура «Марія», в якій згадуєтеся мати Ісуса та історії з її життя. В 60 сурі Корана згадуються апостоли Ісуса, як приклад наслідування для віруючих. Також в Корані згадуються слова й самого Ісуса.

Згідно ісламської традиції Всевишній Аллаг не дав вбити Свого пророка і чинити наруги над ним, і підніс його до Себе, задля того, аби наприкінці часів він з’явився знову як пророк-воїтель і переможець.

«Ось Аллаг сказав: «О Іса! Я упокою тебе і піднесу тебе до Себе, і Я очищу тебе від тих, які не увірували. І Я дам можливість тим, які пішли за тобою, мати перевагу над тими, які не увірували — аж до Дня Воскресіння. А потім до Мене повернетесь ви! І Я розсуджу між вами те, про що ви сперечаєтесь!»(Коран 3:55).

Важливо підкреслити, що місія Ісуса згідно з ісламським віровченням полягала в заклику людей до єдинобожжя, служінні Единому Богові, праведності, виконанні заповідей Всевишнього. Саме цьому він навчав людей під час своїх подорожей Палестиною.

На рахунок архітектури та оздоблення самої мечеті, то мечеть є історичною і духовною пам’яткою світової цивілізації. Достатньо одного прикладу – купол мечеті «Куббату-с-сахра» є візитівкою самого Кудса для всього світу. Сама мечеть складається з семи галерей – центральної, трьох з західної сторони, трьох з східного боку. Мечеть «Купол скелі» знаходиться в центрі архітектурного комплексу аль-Акса і тому часто мечеть аль-Аксу асоціюють з мечеттю «Куббату-с-сахра», насправді ж остання входить в межі території Віддаленої мечеті. Сама мечеть Купол скелі названа так через те, що всередині неї знаходиться скеля, з якої здіймався пророк Мухаммад (мир йому і благословення Аллага) на небеса. Підлога всередині прикрашена мозаїкою, а при підході – свинцевими пластинами. Арочні перекриття, маса мармурових колон і кам’яних стовпів вражають. Безліч входів зроблено в мечеть: з півночі сім дверей, кілька дверей з південної, східної, західної сторони. Стіни наполовину прикриті білим мармуром, а вище – чудові мозаїки. Це величезна за своїми розмірами мечеть – 5000 осіб можуть поміститися на п’ятничні молитви. Також кількість брам до аль-Акси складає 14.

На сьогодні становище навколо мечеті аль-Акси дуже складне, це пов’язано з окупацією Кудса та арабо-ізраїльській війною. Потрапляння до однієї з головних святинь Ісламу цілком залежить від Ізраїльської влади. Також відбуваються напади радикально налаштованих юдеїв, ультраортодоксів на мечеть аль-Акса. Вони живуть мрією оновити Храм Соломона. Але як це можливо та якою ціною? Ми просимо Всевишнього Аллага аби Він врятував святиню релігій від будь якої несправедливості і зробив її місцем спокою, поклоніння і служіння Творцеві.

 

Коментарі закриті.

Від  Абу Хафса ’Умара ібн аль-Хаттаба (нехай буде вдоволений ним Аллаг!) передається:

«Я чув, як Посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага!) сказав: «Усі вчинки – лише [згідно] з намірами, і кожна людина одержить лише за намірами. Тож у того, хто здійснив переселення6 заради Аллага і Посланця Його, переселення буде [зараховане] як [здійснене] заради Аллага і Посланця Його, а хто ж здійснив переселення заради земних благ чи жінки, щоб узяти шлюб з нею, то переселення його буде [зараховане] як здійснене заради того, заради чого він його здійснив».