uk

У Львові відбулася панельна дискусія на тему:«Переселенці з окупованих територій. Виклик та перспективи»

В середу 17 квітня 2019 р. кримськотатарська громада м.Львів (регіональне представництво ДУМАРК у м. Львові) за підтримки Львівської обласної державної адміністрації, організувало публічну панельну дискусію за темою: «Переселенці з окупованих територій. Виклик та перспективи»

В рамках заходу відбулося предметне обговорення актуальних питань і конструктивних пропозицій, пов’язаних з різними аспектами адаптації внутрішньо переміщених осіб, тимчасово розміщених на теренах Львівщини. Зокрема: збереження етнічної і релігійної ідентичності корінного народу Криму – кримських татар, реалізація прав на збереження, розвиток культурної спадщини і рідної мови, а також соціально-правовий захист окремих категорій українських громадян, постраждалих внаслідок окупації Криму і російсько-української війни на Сході.

До участі в акції були запрошені представники органів місцевої влади, місцевих національно-культурних товариств і партнерських громадських організацій, учасника бойових дій з числа ВПО, волонтери, представники ЗМІ.

Учасниками панельної дискусії були також і гості заходу: Голова Меджлісу кримськотатарського народу, Голова Всесвітнього Конгресу кримських татар, народний депутат ВР України – Рефат Чубаров. Муфтій Духовного управління мусульман Автономної Республіки Крим – Айдер Рустемов. Доброволець, учасник бойових дій, член Ради ветеранів при Міністерстві у справах ветеранів від Автономної Республіки Крим – Іса Акаєв.

У своєму виступі муфтій ДУМАРК Айдер Рустемов зазначив що: «Кримські татари, що залишили Крим після анексії, отримали у Львові не тільки прихисток, але й толерантне відношення. І це не дивно, бо  українці та кримські татари пліч-о-пліч завжди боролися проти свого спільного ворога – Російської імперії̈. Відомо, що практично у всіх битвах з росіянами Богдан Хмельницький̆ здобував перемогу саме завдяки допомозі кримських татар. Всевишній̆ розпорядився так, що сьогодні ми знову опинилися пліч-о-пліч, віч-на-віч з нашим спільним ворогом.

Більше того. Як повідомляє історик та релігієзнавець Михайло Якубович, в самому Львові вже в 1356 році існувала татарська громада. Вона, до речі, згадується в грамоті Казиміра III, якою король надав місту Магдебурзьке право. У Львові була мечеть – одна з найперших на території Західної України. В цілому на території Великого Князівства Литовського, куди входила й Західна Україна, в 1616 році проживало до 100 тисяч татар! Вони жили в Острозі, Старокостянтинові, Тернополі, на Волині та Хмельниччині, де в містах і селах існували мечеті, мусульманські цвинтарі, і де досі збереглися вулиці з назвою «Татарська».

І це не дивно! Іслам передбачає мирне співіснування мусульман з людьми Писання – християнами та іудеями, та закликає до діалогу з ними. Так Всевишній̆ говорить: «Ти також неодмінно знайдеш, що ближче всіх в любові до віруючих є ті, які кажуть: «Ми – християни». Це тому, що серед них є священники і монахи, і тому, що вони не виявляють зарозумілості» (Коран, сура 5, аят 82).

Цікаво, що ім‘я пророка Іси (Ісуса, мир йому) згадується в Корані 25 разів, а пророка Мухаммада (мир йому та благословення Аллага) лише 5 раз. Ось, що говорить Всевишній про Марію, мати Ісуса: «Ось сказали ангели: «О Марьям! Воістину, Аллаг вибрав тебе, очистив та підняв над жінками світів»» (Коран, сура 3, аят 42)  «Ось сказали ангели: «О Марьям! Воістину, Аллаг радує тебе звісткою про слово від Нього, ім’я якому – Мессія Іса, син Марьям. Він буде шанованим в цьому світі та в Останньому житті та буде одним з наближених» (Коран, сура 3, аят 45).

І ось ще факти з історії:  у Кримському ханстві поруч жили мусульмани, християни, іудеї, сторіччями діяли монастирі та кенаси, стояли поруч мечеті та церкви. Так, наприклад, в 14-15 століттях в місті Солхат, адміністративному і духовному центрі Криму, було 6 мечетей̆, 6 церков і іудейська кенаса.

Але кримські татари сьогодні відірвані від своїх коренів, від своєї Батьківщини, і дуже важливо зберегти ідентичність народу, його релігію, культуру, мову, побут, традиції. Кримські татари – мусульмани, а Іслам це спосіб життя. Тому ми не відокремлюємо культурну та релігійну ідентичність, це єдине ціле.

Що саме потрібно кримським татарам на Львівщині для цього?

Обов’язком мусульманина є щоденна п’ятикратна молитва, п’ятнична молитва в мечеті, важливими залишаються питання релігійних обрядів: укладання шлюбу, погребальні обряди, та інше. Тому питання мечеті є дуже актуальним на сьогоднішній день. Впевнений, що така будівля стала б прикрасою Львова як мультикультурного міста, де колись вже існувала і мусульманська громада, і мечеть.

Звісно, релігію потрібно не тільки сповідувати, але й вивчати, особливо підростаючому поколінню. Тому дуже важливою є організація дитячих клубів, центрів, де б діти могли вивчати кримськотатарську мову, основи Ісламу, вчилися Корану».

Прес-центр ДУМАРК

Comments are closed.

Abu Havsa Umar ibn al-Hattab (Allah ondan razı olsun) bildirgenine köre: “Men, Allahnıñ Peyğamberi (sallaLLahu aleyhi ve sellim), aytqanını eşitken edim: “Bütün areketler yalıñız niyetlerge köre (qabul etilir) ve er bir insan tek niyetine köre alır. Buña köre de, Allah ve onıñ elçisi içün köçüv (hicret) etken kişi, Allah ve onıñ elçisi içün köçüv (hicret) etkeni sayılır, dünya malları ya da bir qadınnen evlenmek içün köçüv (hicret) etken kişi, o zaman onıñ köçüvi (hicreti) ne niyetinen yapılsa öyle qabul etilecektir”.