uk

Духовне Управління Мусульман Автономної Республіки Крим вітає ініціативу Міністерства реінтеграції з розробки Концепції розвитку та популяризації кримськотатарської мови на період до 2032 року

Кримськотатарська мова визнана ЮНЕСКО такою, що знаходиться під загрозою. За роки депортації було завдано величезної шкоди всій кримськотатарській культурі та освіті, що, звичайно, відбилося й на мові. Після окупації Криму Росією в 2014 році цей процес посилився, в Криму значною мірою зменшилась кількість національних класів, кримськотатарська мова опинилася під загрозою зникнення. В той же час на материковій частині України діє лише одна національна кримськотатарська школа, в с. Новоолексіївка.

В цих умовах дуже важливо розвивати та популяризувати кримськотатарську мову в Україні не тільки серед кримських татар, але й серед людей інших національностей. Це – мова корінного народу України, “українська тюркська”, як назвали її автори Концепції, і створення наукової та освітньої бази (підручники, словники, навчальні центри та інститути, національні класи та школи, гуртки та факультативи, он-лайн платформи та ЗМІ) надасть можливість не тільки зупинити зникнення кримськотатарської мови (що дорівнює зникненню нації), але й сприятиме розвитку самоідентичності і самовідтворення корінного народу та відновленню територіальної цілісності та державного суверенітету України у міжнародно визнаних кордонах.

Всевишній Аллаг сказав: “О люди! Ми створили вас із чоловіка та жінки й зробили вас народами та племенами, щоб ви знали одне одного” (Коран, 49:13). Україна – наша спільна Батьківщина, її сила – у її різноманітності та єдності. Підтримуємо проєкт Концепції та приєднуємось до його реалізації.

Наша боротьба триває!

Муфтій Криму

Айдер Іса оглу Рустемов

Comments are closed.

Abu Havsa Umar ibn al-Hattab (Allah ondan razı olsun) bildirgenine köre: “Men, Allahnıñ Peyğamberi (sallaLLahu aleyhi ve sellim), aytqanını eşitken edim: “Bütün areketler yalıñız niyetlerge köre (qabul etilir) ve er bir insan tek niyetine köre alır. Buña köre de, Allah ve onıñ elçisi içün köçüv (hicret) etken kişi, Allah ve onıñ elçisi içün köçüv (hicret) etkeni sayılır, dünya malları ya da bir qadınnen evlenmek içün köçüv (hicret) etken kişi, o zaman onıñ köçüvi (hicreti) ne niyetinen yapılsa öyle qabul etilecektir”.