uk

МЕЧЕТЬ ПРОРОКА (МИР ЙОМУ) В МЕДИНІ

Другою по значенню святинею в Ісламі є мечеть Пророка (мир йому), вона знаходиться в Медині, першій столиці ісламської умми, куди зробив переселення пророк Мухаммад (мир йому) від переслідувань мекканців – курайшитів. Це вібдулося в 622р. за юліанським календарем. Тоді він прибув до Ясрібу (стара назва Медини), де його урочисто зустрічали жителі міста. Його верблюдиця зупинилася біля дому одного сподвижника – Абу Аюба аль-Ансарі, де і вирішив зупинитися посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага). Поряд з будинком ансара було звалище, яке використовувалося як випас для худоби, також там росли пальми. Пророк Аллага (мир йому і благословення Аллага) захотів купити цю ділянку, яка була у власності двох сиріт: Сахля і Сухейля. Вони, в свою чергу, через повагу до Пророка (мир йому) відмовилися брати плату і запропонували йому дану землю в дар. Але від цього відмовився сам Пророк (мир йому і благословення Аллага) і наказав виплатити їм суму в 10 динарів. Після цього мусульмани прийнялися розчищати землю, викорчовувати пальми та почали будівництво самої мечеті зі звичайної цегли. Всередині встановили пальмові стовбури, обмазані глиною, а дах був зроблений з пальмових гілок. Оздоблення мечеті було дуже скромним. Всередині не було ніяких прикрас і малюнків, дух мечеті ніс скромність і простоту.

 

Пізніше сам Пророк (мир йому і благословення Аллага) перебудував мечеть, це сталося після перемоги над юдеями в Хайбарі. І, в решті-решт, сам обранець Аллага (мир йому і благословення Аллага) був похований біля мечеті, адже сказано:

«Пророків ховають там, де вони померли».

 

Поряд з кімнатою Пророка (мир йому) знаходиться важливе місце для мусульман, куди намагаються потрапити прочани – Ар-Рауда, місце між кімнатою пророка Мухаммада (мир йому і благословення Аллага) і його мінбаром, це місце він виділив особливо: «Між моєю домівкою і мінбаром розташована Рауда — один з райських садів» (аль-Бухарі, і Муслім).

 

Загальна площа мечеті за часів пророка Мухаммада (мир йому) становила 1050 кв. м.

Абу Бакр не перебудовував мечеть Пророка (мир йому і благословення Аллага), так як сам правив недовго, але це зробив вже другий праведний халіф – Умар ібн аль-Хаттаб. Він суттєво розширив мечеть, адже Медина продовжувала лишатися столицею Халіфату, мусульманська громада суттєво зросла і відповідно мечеть вже не могла вміщувати таку кількість вірян. Що ж зробив Умар? Худжри (кімнати) дружин Пророка (мир йому і благословення Аллага), прилеглі до східної стіни, не були порушені, двір був розширений на захід, а на південь і на північ були додані затінені аркади — реваки, так що з півдня до території мечеті був приєднаний будинок Аббаса (нехай буде задоволений ним Аллаг). У трьох стінах було влаштовано по два входи, — люди могли швидко заповнити мечеть, коли чули заклик муедзіна. До того ж, при Умарі (нехай буде задоволений ним Аллаг) були використані ті ж матеріали, що і за часів Пророка (мир йому і благословення Аллага).

 

Через 12 років після перебудови мечеті Умаром ібн аль-Хаттабом, другий праведний халіф Усман (нехай буде задоволений ним Аллаг) розширює мечеть майже на 500 кв. м., використовуючи інші матеріали: аркади, навколишній двір замикаються стіною з каменю; пальмові стовбури замінюються кам’яними опорами, зводиться дах з міцного тикового дерева, привезеного з Індії. У стіні Кібли вперше споруджується міхраб, і понині відомий як міхраб Усмана (нехай буде задоволений ним Аллаг).

 

У період правління Умара ібн Абд аль-Азіза Мечеть Пророка була перебудована заново і розширена. Стіни, споруди і колони були зведені з каменю і цегли і облицьовані мармуром. Тоді ж були збудовані перші чотири мінарети мечеті Пророка.

За часів Абасидських халіфів у 778-781 роках  було проведено декілька реконструкцій мечеті. А також на території мечеті було побудовано спеціальну кімнату, куди було зібрано речі, які збереглися від пророка Мухаммада (мир йому і благословення Аллага)  і його сподвижників (одяг, предмети побуту тощо). Над могилою Пророка (мир йому і благословення Аллага) була зведена п’ятигранна споруда, пізніше перекрита куполом, який зараз зеленого.

 

За правління династії Мамлюків (1250-1517 рр.) мечеть переживала важкі часи. В 1256 р. в мечеті виникла пожежа, що охопила всю будівлю, — майже вся вона згоріла. Під час хаджу 1257 р. Халіф Мутасім надіслав майстрів, інструменти та матеріали, щоб почати відновлення мечеті. Будівельні матеріали були надіслані з Ємену та Єгипту. За період мамлюкського патронажу в Аравії Мечеть Пророка (мир йому і благословення Аллага) не раз ремонтувалася і оновлювалася.

В османський період виділяються кошти для підтримки двох святинь, відбуваються перебудови, створюються вакуфи по утриманню святинь і по забезпеченню усім необхідним прочан. Однак самі фундаментальні роботи були проведені султаном Абд аль-Маджидом в 1849-1861 роках, коли будівлю фактично було побудовано заново по частинах. Тобто старі стіни замінялися новими, більш фундаментальними.

Величезна мечеть є справжнім шедевром інженерної думки. Вона має 10 мінаретів, висота яких доходить до 105 метрів. Підлоги і стіни архітектурної пам’ятки прикрашені різнобарвним мармуром. В наші дні комплекс включає 27 молитовних залів-двориків, кожен з яких покритий розсувним куполом. Також «фішкою» мечеті є гігантські парасольки, які розкриваються і закриваються протягом дня. На територію Мечеті Пророка можна потрапити через 89 входів. Мечеть має сучасну систему кондиціонування. У прямокутні підстави тисяч колон вставлені спеціальні металеві решітки і прохолодне повітря сюди надходить від станції кондиціонування, розташованої в 7 км від мечеті, тому навіть в найспекотніший день всередині ніколи не буває жарко.

 

Мечеть Пророка завжди грала винятково важливу роль в житті мусульманської громади. Як це прийнято в Ісламі, тут регулярно відбувалися релігійні обряди. В мечеті вчили студентів, працював суд, а також проходили громадські збори і свята. Поряд з мечеттю знаходиться відоме кладовище «Баки аль-Гаркад», де були поховані сотні сподвижників пророка Мухаммада (мир йому і благословення Аллага). Також мечеть має особливе значення і є місцем, де поклоніння Всевишньому Аллагу має надзвичайну силу, адже сам посланець Аллага (мир йому і благословення Аллага) сказав: «Молитва в мечеті Пророка краще, ніж тисяча молитов, звершених в інших мечетях, крім мечеті Кааби» (аль-Бухарі, Муслім).

Сьогодні «Масджид ан-Набаві» — діюча мусульманська мечеть і місце масового відвідування для прихильників Ісламу з усього світу. Одночасно всередині Мечеті Пророка можуть перебувати до 600 тисяч віруючих, а під час хаджу їх кількість доходить до 1 млн осіб. Сучасний розмір Мечеті Пророка перевищує початкову будову приблизно в 100 разів! У нинішній час площа мечеті разом з територією навколо неї, призначеної для молитов, становить 400500 кв. м.

Ця мечеть – символ сили Ісламу, адже становлення ісламської громади і держави відбулося саме тут. Поява мечетей як культових і суспільних споруд, азану і багатьох інших законоположень Ісламу з’явились саме в мединський період Ісламу. І все це було безпосередньо пов’язано  з мечеттю Пророка (мир йому і благословення Аллага), яку він будував власними руками, яка стала серцем ісламської умми та яка є прагненням мільйонів прочан сьогодні, і яка зостанеться символом Слави Божої і Його Могутності.

Comments are closed.

Abu Havsa Umar ibn al-Hattab (Allah ondan razı olsun) bildirgenine köre: “Men, Allahnıñ Peyğamberi (sallaLLahu aleyhi ve sellim), aytqanını eşitken edim: “Bütün areketler yalıñız niyetlerge köre (qabul etilir) ve er bir insan tek niyetine köre alır. Buña köre de, Allah ve onıñ elçisi içün köçüv (hicret) etken kişi, Allah ve onıñ elçisi içün köçüv (hicret) etkeni sayılır, dünya malları ya da bir qadınnen evlenmek içün köçüv (hicret) etken kişi, o zaman onıñ köçüvi (hicreti) ne niyetinen yapılsa öyle qabul etilecektir”.