uk

МЕЧЕТЬ АЛЬ-АКСА: СТАТУС ТА СУЧАСНІСТЬ

Мечеть аль-Акса це одна з-трьох мечетей де за один прочитаний намаз отримується багатократна винагорода. Відомо, що ця нагорода багатократно перевершує молитву в інших місцях, окрім мечеті Пророка і Заповідної мечеті.

Передається від Абу Зарра, нехай буде задоволений ним Аллаг: «Одного разу перебуваючи разом посланцем Аллага, мир йому і благословення Аллага, ми обговорювали, яка з двох мечетей більш шанована: мечеть посланця Аллага або та, що в Кудсе. І посланець Аллага, мир йому і благословення Аллага, сказав: «Однак намаз в моїй мечеті краще, ніж чотири намаза в Кудсе, і як же прекрасно це місце намазу. І навіть якщо у людини буде ділянка розміром з вуздечку, звідки видно Кудс, це краще для нього, ніж весь цей світ повністю» або він сказав: ” весь цей світ і все, що в ньому є”» . (привів аль-Хакім, назвавши його достовірним, з чим погодилися аз-Захабі).

Варто зазначити, що аль-Кудс, як місто шанується не тільки мусульманами, але і християнами. Саме в цьому місті знаходиться головний храм християнського світу – т. з.  «Храм Гробу Господнього». Ці місця за християнською традицією пов’язані із Ісусом Христом. Споруджена 335 року. Руйнувалася декілька разів у 614, 1009, 1244 роках. Перебудовувалася у 616—626 роках, після Першого хрестового походу, у 1130—1147 роках, а також 1555 році. Частково реставрована у 1809—1810 роках. Храмовий комплекс довкола церкви належить Єрусалимській Православній Церкві. Церква поділена між різними християнськими конфесіями — католицькою, грецькою православною, вірменською, коптською, сирійською та ефіопською церквами.

Дуже важливо, в контексті вищезазначеного сказати, що Ісус (мир йому) визнається в Ісламі, в якості пророка Божого. В Священному Корані він згадуєтеся 25 разів. Згадуєтеся його народження, його життя і чудеса, заклик до Синів Ізраїля виконувати заповіді Божі. Існує навіть окрема сура «Марія», в якій згадуєтеся мати Ісуса та історії з її життя. В 60 сурі Корана згадуються апостоли Ісуса, як приклад наслідування для віруючих. Також в Корані згадуються слова й самого Ісуса.

Згідно ісламської традиції Всевишній Аллаг не дав вбити Свого пророка і чинити наруги над ним, і підніс його до Себе, задля того, аби наприкінці часів він з’явився знову як пророк-воїтель і переможець.

«Ось Аллаг сказав: «О Іса! Я упокою тебе і піднесу тебе до Себе, і Я очищу тебе від тих, які не увірували. І Я дам можливість тим, які пішли за тобою, мати перевагу над тими, які не увірували — аж до Дня Воскресіння. А потім до Мене повернетесь ви! І Я розсуджу між вами те, про що ви сперечаєтесь!»(Коран 3:55).

Важливо підкреслити, що місія Ісуса згідно з ісламським віровченням полягала в заклику людей до єдинобожжя, служінні Единому Богові, праведності, виконанні заповідей Всевишнього. Саме цьому він навчав людей під час своїх подорожей Палестиною.

На рахунок архітектури та оздоблення самої мечеті, то мечеть є історичною і духовною пам’яткою світової цивілізації. Достатньо одного прикладу – купол мечеті «Куббату-с-сахра» є візитівкою самого Кудса для всього світу. Сама мечеть складається з семи галерей – центральної, трьох з західної сторони, трьох з східного боку. Мечеть «Купол скелі» знаходиться в центрі архітектурного комплексу аль-Акса і тому часто мечеть аль-Аксу асоціюють з мечеттю «Куббату-с-сахра», насправді ж остання входить в межі території Віддаленої мечеті. Сама мечеть Купол скелі названа так через те, що всередині неї знаходиться скеля, з якої здіймався пророк Мухаммад (мир йому і благословення Аллага) на небеса. Підлога всередині прикрашена мозаїкою, а при підході – свинцевими пластинами. Арочні перекриття, маса мармурових колон і кам’яних стовпів вражають. Безліч входів зроблено в мечеть: з півночі сім дверей, кілька дверей з південної, східної, західної сторони. Стіни наполовину прикриті білим мармуром, а вище – чудові мозаїки. Це величезна за своїми розмірами мечеть – 5000 осіб можуть поміститися на п’ятничні молитви. Також кількість брам до аль-Акси складає 14.

На сьогодні становище навколо мечеті аль-Акси дуже складне, це пов’язано з окупацією Кудса та арабо-ізраїльській війною. Потрапляння до однієї з головних святинь Ісламу цілком залежить від Ізраїльської влади. Також відбуваються напади радикально налаштованих юдеїв, ультраортодоксів на мечеть аль-Акса. Вони живуть мрією оновити Храм Соломона. Але як це можливо та якою ціною? Ми просимо Всевишнього Аллага аби Він врятував святиню релігій від будь якої несправедливості і зробив її місцем спокою, поклоніння і служіння Творцеві.

 

Comments are closed.

Abu Havsa Umar ibn al-Hattab (Allah ondan razı olsun) bildirgenine köre: “Men, Allahnıñ Peyğamberi (sallaLLahu aleyhi ve sellim), aytqanını eşitken edim: “Bütün areketler yalıñız niyetlerge köre (qabul etilir) ve er bir insan tek niyetine köre alır. Buña köre de, Allah ve onıñ elçisi içün köçüv (hicret) etken kişi, Allah ve onıñ elçisi içün köçüv (hicret) etkeni sayılır, dünya malları ya da bir qadınnen evlenmek içün köçüv (hicret) etken kişi, o zaman onıñ köçüvi (hicreti) ne niyetinen yapılsa öyle qabul etilecektir”.